Etap 3 – POLSKA POŁUDNIOWA

Trzeci etap „Rajdu Dookoła Polski” rozpoczynamy od Polski Południowej. 

14-06-2019 – Dzień pierwszy

Pierwszego dnia spotkaliśmy się o godzinie 4.40 na dworcu PKP w Raciborzu z rowerami. Pociąg relacji Racibórz – Wrocław odjeżdżał o godzinie 5.02. Do Opola dotarliśmy o godzinie 6.39, gdzie mieliśmy przesiadkę na następny pociąg relacji Wrocław – Przemyśl planowy odjazd pociągu był o godzinie 7.22. Do Przemyśla dotarliśmy o godzinie 14.05 z małym opóźnieniem około 20 minut. Z dworca PKP w Przemyślu ruszyliśmy rowerami na Zamek oraz do muzeum Twierdzy Przemyśl.

Przed pomnikiem Jana Pawła II w Przemyślu

Przed Zamkiem Kazimierzowskim w Przemyślu

W tym dniu do pokonania mieliśmy trasę: Przemyśl – Bircza odwiedziliśmy po drodze między innymi:  Krasiczyn, gdzie można zwiedzić Zamek Krasickich.

W tym dniu pokonaliśmy ok. 62 km. Przewyższenia ok. 989 m.

15-06-2019 – Dzień drugi

Dzień drugi rozpoczęliśmy ok. godziny 9.15 dosyć długim podjazdem.

W tym dniu do odwiedzenia mieliśmy między innymi: Wojtkowa, Ustrzyki Dolne, Smolnik, w którym polecam zwiedzenie drewnianej cerkwi pw. św. Michała Archanioła,  Ustrzyki Górne, skąd można się wybrać na górskie spacery po Bieszczadzkim Parku Narodowym, można wejść na najwyższy szczyt Bieszczad „Tarnicę”.

Przed Cerkwią pw. Narodzenia Bogarodzicy w Wojtkowej

Cerkiew pw. Narodzenia Bogarodzicy w Wojtkowej

Widok na Bieszczady w okolicy miejscowości Lutowiska

Cerkiew pw. Archanioła Michała w Smolniku

Cerkiew pw. Archanioła Michała w Smolniku

W tym dniu pokonaliśmy ok. 91 km. Przewyższenia ok. 1407 m.

16-06-2019 – Dzień trzeci

Rozpoczęliśmy dzień trzeci w Ustrzykach Górnych i udaliśmy się do Komańczy przez takie miejscowości jak: Wetlina, Smerek, Kalnica, Cisna, Turzańsk, w którym polecam zwiedzenie drewnianej cerkwi pw. św. Michała Archanioła, Komańcza.

Wieża widokowa „Szczerbanówka” w okolicy miejscowości Cisna

W tym dniu pokonaliśmy ok. 73,5 km. Przewyższenia ok. 1307 m.

17-06-2019 – Dzień czwarty 

Czwarty dzień rajdu rozpoczęliśmy w Komańczy wyruszyliśmy w stronę Gorlice odwiedziliśmy między innymi takie miejscowości jak: Czystogarb, Wisłok Wielki, Moszczaniec, Jaśliska, Dukla, gdzie można zwiedzić dawny zamek rycerski a obecnie muzeum historyczne, Łysa Góra, Nowy Żmigród, Samoklęski, Bednarka, Gorlice, gdzie można zwiedzić Muzeum Karwacjanów i Gładyszów.

Eksponaty muzealne przy Muzeum Historycznym w Dukli

Eksponaty muzealne przy Muzeum Historycznym w Dukli

Muzeum Historycznym dawniej Pałac w Dukli

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

Wieczorny odpoczynek przed następnym trudnym dniem w Gorlicach

W tym dniu pokonaliśmy ok. 94,5 km. Przewyższenia ok. 1400 m.

18-06-2019 – Dzień piąty 

Dzień piąty rozpoczęliśmy w Gorlicach i wyruszyliśmy w kierunku Krynicy Zdrój odwiedziliśmy między innymi takie miejscowości jak: Sękowa, gdzie zwiedziliśmy Późnogotycki Drewniany Kościół Parafialny, można trochę nadrobić kilometrów i zwiedzić cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy w Owczarach oraz cerkiew pw. św. Paraskewy w Kwiatoniu, Ropica Polska, Szymbark, Ropa, Grybów, Kąclowa, Brunary Wyżne, gdzie polecam zwiedzić cerkiew pw. św. Michała Archanioła, Śnietnica, Banica, Czyrna, Mochnaczka Wyżna, Krynica Zdrój.

Drewniany Kościół pw. św. Apostołów Filipa i Jakuba w Sękowej

Drewniany Kościół pomocniczy pw. św. Wojciecha w Kąclowej

Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych

Cerkiew pw. św. Kosmy i Damiana w Banicy

Odpoczynek przy grillu w Krynicy Zdrój

W tym dniu pokonaliśmy ok. 65,5 km. Przewyższenia ok. 1456 m.

19-06-2019 – Dzień szósty 

Szósty dzień naszej wyprawy rozpoczęliśmy w Krynicy Zdrój z której udaliśmy się do Krościenka nad Dunajcem po drodze odwiedziliśmy takie miejscowości jak: Powroźnik, gdzie warto zwiedzić cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła, Muszyna, gdzie można zobaczyć ruiny Zamku „Baszta”, oraz ogrody sensoryczne, Andrzejówka, Zubrzyk, Wierchomla Wielka, Piwniczna Zdrój, Rytro, gdzie można zobaczyć ruiny zamku, Stary Sącz, Łącko, Tylmanowa, Krościenko nad Dunajcem, gdzie można pochodzić Pienińskim Parku Narodowym oraz zobaczyć ruiny Zamku Pieniny lub skorzystać z dobrej pogody i wybrać się na spływ tratwą.

Willa „Romanówka” w Krynicy Zdrój

Średniowieczny Zamek Rycerski w Rytrze

W tym dniu pokonaliśmy ok. 99,5 km. Przewyższenia ok. 1069 m.

20-06-2019 – Dzień siódmy 

Dzień siódmy Rozpoczęliśmy w Krościenku nad Dunajcem skąd udaliśmy się do „Stolicy Polskich Gór” czyli do Zakopanego odwiedziliśmy takie miejscowości jak: Czorsztyn, gdzie znajdują się ruiny zamku nad Zalewem Czorsztyńskim, Sromowce Wyżne, Nidzica, gdzie można zobaczyć zaporę oraz zwiedzić Muzeum – Zespół Zamkowy, Falsztyn, Frydman, w którym znajduje się dawny zamek lecz zwiedzenie jest niemożliwe – teren prywatny, Nowa Biała, Białka Tatrzańska, gdzie dla relaksu można odwiedzić Basen Termalny, Bukowina Tatrzańska tutaj również znajdują się baseny termalne, Jaszczurówka, gdzie można zobaczyć Kaplicę Rzymskokatolicką pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, Zakopane.

Widok na Trzy Korony

Widok na zaporę oraz Zamek w Niedzicy

Widok na Zamek w Niedzicy

Muzeum – Zespół Zamkowy w Niedzicy

Widok z polany „Głodówka”

Widok z polany „Głodówka”

Kaplica na Jaszcurówce

Widok na Giewont

Widok na Giewont

W tym dniu pokonaliśmy ok. 78,5 km. Przewyższenia ok. 1755 m.

21-06-2019 – Dzień ósmy

Ósmego dnia naszej podróży wyruszyliśmy z Zakopanego do Stryszawy odwiedziliśmy takie miejscowości jak: Witów, Chochołów, gdzie można udać się na Chochołowskie Termy, Park Linowy Tatra Adventure, można również zwiedzić Muzeum Powstania Chochołowskiego, Koniówka, Czarny Dunajec, Piekielnik, Jabłonka, Zubrzyca Dolna, Zubrzyca Górna, Wielka Polana, Bystra, Maków Podhalański, Sucha Beskidzka, Stryszawa.

Chałupa Bafiów w Chochołowie

Rynek i Karczma „Rzym” w Suchej Beskidzkiej

W tym dniu pokonaliśmy ok. 98,5 km. Przewyższenia ok. 1032 m.

22-06-2019 – Dzień dziewiąty

W tym dniu rozpoczęliśmy podróż ze Stryszawy do Wisły gdzie po drodze odwiedziliśmy takie miejscowości jak: Lachowice, Pewelka, Pewel Wielka, Jeleśnia, Żywiec, gdzie warto zobaczyć Stary Zamek, parka zamkowy, Pałac Habsburgów, browar Żywiec, Węgierska Górka, Milówka, Kamesznica, Koniaków, Istebna, Kubalonka, Wisła.

Przed pomnikiem Ojca Świętego w Żywcu

Stary Zamek w Żywcu

Dziedziniec Starego Zamku w Żywcu

W tym dniu pokonaliśmy ok. 88,5 km. Przewyższenia ok. 1568 m.

23-06-2019 – Dzień dziesiąty

To ostatni dzień naszej wyprawy, który rozpoczęliśmy w Wiśle udając się już do domu czyli do Raciborza, gdzie odwiedziliśmy takie miejscowości jak: Ustroń, Cieszyn, gdzie można zwiedzić zamek, Zebrzydowice, Jastrzębie Zdrój, Mszana, Wodzisław Śląski, Pszów, Rzuchów, Racibórz.

W tym dniu pokonaliśmy ok. 95,5 km. Przewyższenia ok. 2111 m.

Podróż przez Polskę Południową była naszą najbardziej wymagającą wyprawą. Do takiej wyprawy trzeba być odpowiednio dobrze przygotowanym nie tylko fizycznie ale również mentalnie i psychicznie. Była to wspaniała wyprawa, którą możemy polecić każdemu, piękne widoki na góry, zamki, drewniane cerkwie oraz wiele innych ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych. Przejeżdżając tą trasę zapewne, każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie jednak trzeba pamiętać, aby do takiej trasy należycie się przygotować fizycznie i mentalnie jest to wyprawa w której nie mam miejsca na dłuższy odpoczynek dzień w dzień podjazdy w końcu to góry począwszy od Bieszczad przez Beskid Niski, Tatry a skończywszy na Beskidzie Śląskim. A najważniejsze na końcu jest to, że pomimo dużego zmęczenia jest radość i satysfakcja, że daliśmy radę.

Jedną z ciekawszych propozycji noclegowych są miejsca agroturystyczne, gdzie można porozmawiać z ciekawymi ludźmi, którzy zawsze są pomocni i podpowiedzą co warto zobaczyć w danej okolicy oraz posiłki z własnych produkcji.

Całkowity dystans naszej wyprawy to ok. 847 km.

Suma przewyższeń naszej wyprawy to ok. 14094 m.

Następna wyprawa już za rok, tym razem Etap 4 będzie to Polska Zachodnia.

 

Wyprawy rowerowe z MOCĄ!